powrót na początek         Hiszpania-Portugalia      HISZPANIA      KADYKS
  zdjęcia     port   Kadyks należy do najstarszych znanych osad w Hiszpanii. Założony został przez Fenicjan około 1100 r. p.n.e. jako Gadir i od tego czasu był jednym z najbardziej znaczących portów na półwyspie. Tradycja sytuuje je na wysepce połączonej mostem z lądem stałym, gdzie znajdował się port. Po II wojnie punickiej (201 p.n.e.) miasto dobrowolnie oddało się pod panowanie Rzymian, dzięki czemu nie tylko nie straciło, ale i zyskało liczne przywileje. Cezar nadał mieszkańcom miasta prawa obywatelstwa rzymskiego. Lata świetności, z których to czasów pochodzi centralna część miasta w takiej formie, w jakiej znamy ją współcześnie, przypadły na wiek XVIII. W tym okresie na skutek zamulenia rzeki od Sewilli do oceanu, port w Kadyksie posiadał niemal wyłączny monopol na handel z kontynentem amerykańskim. Dzięki złotu i srebru z Ameryki wybudowano katedrę z pozłacaną kopułą oraz liczne mniejsze kościoły, jak również wiele budowli publicznych.
W okresie wędrówek ludów stracił na znaczeniu. Znaczenie odzyskał w XIII w. po zdobyciu Kadyksu za Alfonsa X Mądrego. Rozkwit po odkryciu Ameryki (główny ośrodek handlu złotem i srebrem). Wielokrotnie niszczony przez wojska angielskie (XVI, XVII, XVIII w.). W latach 1810-1812 oblegany przez wojska napoleońskie. Siedziba junty centralnej, na wniosek której Kortezy uchwaliły w marcu 1812 pierwszą hiszpańską demokratyczną konstytucję.

   teatr   Stary Kadyks, zajmujący obszar małego półwyspu, wygląda obecnie prawie tak samo, jak w okresie swojego największego rozkwitu.

Nadbrzeżne fortyfikacje oraz nadmorskie alamedas park lub trawiasta promenada) są zupełnie wyjątkowe.

Neoklasycystyczna katedra została wybudowana w XVIII-XIX w. Zabytkowy szpital Nuestra Senora del Carmen pochodzi z XVIII w., mury obronne wzniesiono w XVII w. W XIII-wiecznym kościele Kapucynów Santa Catalina znajduje się malowidło "Małżeństwo św. Katarzyny" B. E. Murilla, podczas malowania którego artysta spadł i poniósł śmierć. Pamiątką epoki rzymskiej są ruiny amfiteatru.


Powrót