powrót na początek   IndochinyKAMBODŻAPHNOM   PENH
  zdjęcia  Mieszanka azjatyckiej egzotyki, chaosu i gościnności miejscowej ludności oczekują na przybysza, docierającego do stolicy Kambodży Phnom Penh. Miasto jest centrum życia gospodarczego i politycznego Kambodży, a zarazem domem dla ok. miliona mieszkańców tego kraju. Stąd najlepiej zaczynać swoją przygodę z Kambodżą. Phnom Penh, jak i cała Kambodża, przechodzi przez okres szybkich zmian. W ciągu kilku lat w stolicy pojawiło się wiele nowych restauracji, hoteli, kluby, dyskoteki. Stabilizacja w kraju i znacznie lepszy klimat dla rozwoju turystyki przyciągają co roku do Phnom Penh co raz większą liczbę podróżników. Stolica Kambodży ma regularne połączenia lotnicze ze stolicami kilku innych krajów regionu. Również podróżowanie z Phnom Penh do innych części kraju stało się znacznie łatwiejsze. Np. do Siem Reap z Phnom Penh można dolecieć samolotem lub dopłynąć łodzią, a do Sihanoukville na południu kraju regularnie kursują autobusy po nowej, wyasfaltowanej drodze.

Pomnik Niepodległości odsłonięto w 1958 roku, aby upamiętnić w ten sposób niezależność Kambodży od państw kolonialnych.

Wat Phnom Zgodnie z legendą miasto Phnom Penh zostało założone na niewysokim wzgórzu, na którego szczycie powstała świątynia Wat Phnom. Zgodnie z legendą w 1372 roku niejaka Ya Penh znalazła na brzegu rzeki kłodę drewna, we wnętrzu której były cztery statuetki Buddy. Ya Penh zachęciła okolicznych mieszkańców do zbudowania niewielkiego wzgórza ("phnom" po khmersku oznacza "wzgórze") i świątyni na jego szczycie. Powstałe w tym miejscu miasto zaczęto nazywać "Phnom" (wzgórze) "Penh" (od imienia założycielki). Obecnie istniejąca świątynia powstała w 1926 roku. W dużej stupie na szczycie wzgórza przechowywane są prochy króla Ponhea Yat (1405 - 1467). Między stupą a viharnem widać ołtarz poświęcony Ya Penh. Obecnie świątynię codziennie odwiedzają tłumy wiernych i turystów.

Pałac Królewski i Srebrna Pagoda Pałac zbudował król Norodom w 1870 roku. W skład zespołu pałacowego wchodzi m.in. Rezydencja Królewska, Sala Tronowa, Srebrna Pagoda. Pałac jest otwarty zawsze, za wyjątkiem dni, kiedy przebywa w nim król. Srebrna Pagoda (Wat Preah Keo Morokat) należy do największych atrakcji miasta, ze względu na przechowywaną w niej bogatą kolekcję bezcennych przedmiotów, takich jak "Szmaragdowy Budda", statuetki z okresu Angkor czy królewska lektyka. Nazwa pagody pochodzi od ponad 5000 srebrnych płytek, które pokrywają jej podłogę. Zewnętrzne ściany ozdabiają obrazy z eposu "Ramajana", które powstały na przełomie XIX i XX wieków.

Muzeum Narodowe W charakterystycznym brunatno-rdzawym budynku Muzeum Narodowego zebrano ponad 5000 przedmiotów, wśród których są m.in. posągi i inne przedmioty z okresu Angkor, w tym słynna statua "Trędowatego Króla" z Angkor Thom. Wizyta w muzeum pozwala lepiej zrozumieć sztukę i architekturę Kambodży z okresu jej największego rozkwitu. Muzem założył król Sisowath w 1920 roku.

Muzeum Toul Sleng Do 1975 roku w Toul Sleng mieściła się szkoła. "Czerwoni Khmerzy" zamienili to miejsce w więzienie. Więziono i w okrutny sposób torturowano tutaj ponad 17 tysięcy ludzi. Z nich tylko siedem osób przeżyło. Obecnie w budynku mieści się muzeum. Cele i sale tortur pozostawiono w stanie, w którym porzucili je "Czerwoni Khmerzy". Oprawcy więzionych tu ludzi prowadzili dokładną dokumentację więźniów, która zawiera m.in. tysiące zdjęć ofiar. W muzeum można też zobaczyć obrazy tortur, namalowane przez Vann Nath, jednego z siedmiu ludzi, którzy przeżyli Toul Sleng. Tutaj znajduje się także równie słynna, co kontrowersyjna mapa Kambodży wykonana z ludzkich czaszek.

Pola śmierci (Choeung Ek) "Czerwoni Khmerzy" zamienili dawny sad w miejsce zwane "pola śmierci". W tym miejscu z rąk "Czerwony Khmerów" zginęło ponad 17 tysięcy ludzi. Większość z nich przed śmiercią więziono i torturowano w więzienu Toul Sleng. Obecnie Choeung Ek zamieniono w miejsce pamięci ofiar "Czerwonych Khmerów". Zbudowano tutaj memorialną stupę, w której zgromadzono tysiące czaszek ofiar Pol Pota i jego reżimu.

Rzeki Mekong i Tonle Sap Będąc w Phnom Penh koniecznie trzeba wybrać się na spacer po nabrzeżu, aby zobaczyć piękną panoramę rzek Tonle Sap i Mekong, które łączą się właśnie w tym mieście. W okolicach Pałacu Królewskiego jest wiele restauracji i pub'ów oferujących dobre dania i piękny widok na rzekę.

mapa szczegółowa


Powrót