powrót na początek   IndochinyLAOSLUANG   PRABANG
  zdjęcia  Jest małym miasteczkiem (ok. 20 tys. mieszkańców) położonym w północnym Laosie.
Luang Prabang jest historyczną stolicą Laosu. Miasto przeżywało okres świetności w XIV wieku, w czasach panowania króla Fa Ngoum. Wtedy to właśnie, a konkretnie w 1353 roku, król Fa Ngoum otrzymał od khmerskiego króla Jayavarman Paramesvara 83 centymetrową, złotą statuetkę Buddy, zwaną Phra Bang. Od nazwy tej właśnie statuetki - najbardziej czczonego posążku Buddy w Laosie - wzięło swą nazwę całe miasto.
Miasto otaczają malownicze góry. Nad Luang Prabang dominuje wzgórze Phousi, położone na południowym krańcu półwyspu, który tworzą rzeki Mekong i Nam Khan.
Większość historycznych świątyń znajduje się właśnie na tym półwyspie. Ze wzgórza roztacza się bajeczny widok na miasteczko i dolinę Mekongu, który robi szczególne wrażenie o zachodzie słońca.
W Luang Prabang można zobaczyć najlepiej zachowane świątynie buddyjskie oraz francuską kolonialną architekturę. W 1995 roku całe miasto zostało wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Luang Prabang był pierwszą ze stolic kraju i już w XIV wieku nazywano go Xien Thong (Złotym Miastem). Gdy król otrzymał w podarku wizerunek Buddy nazywany Pha Bang (Święty Wizerunek), zmieniono nazwę miasta na Luang (Królewski) Prabang. Pha Bang to 83 centymetrowy posąg wykonany ze złota, srebra i brązu. Przetrwał wichry historii (choć dwukrotnie był wywożony do Tajlandii) i dziś zobaczyć go można w Królewskim Pałacu, choć niektórzy twierdzą, iż jest on jedynie kopią, zaś oryginał jest w... Moskwie. W pałacu obejrzeć też można kolekcję rządowych podarunków podzieloną według tego czy obdarowujący kraj był socjalistyczny, czy kapitalistyczny.

Wat Xiang Thong (Klasztor Złotego Miasta). Najważniejszy w kraju klasztor buddyjski. Tworzy go kompleks świątyń, kaplic, pagód i pomieszczeń mnichów. Główna, dominująca nad klasztorem świątynia - sim - została zbudowana w 1560 roku i - w odróżnieniu od innych świątyń w Luang Prabang - nigdy nie była zniszczona przez najeźdźców. Szczególną uwagę warto zwrócić na pięknie wykonany dach świątyni oraz na ściany udekorowane zarówno od wewnątrz i na zewnątrz. Wewnątrz świątyni przechowywana jest statua leżącego Buddy, która uważana jest za jeden z najpiękniejszych laotańskich posągów wykonanych z brązu.

Wat Mai świątynia, wybudowana pod koniec XVIII w., należy do najczęściej odwiedzanych i fotografowanych świątyń w Luang Prabang. Turystów przyciąga niezwykle kolorowa, pozłacana fasada świątyni (powstała w 1960 roku), przedstawiająca przedostatnią inkarnację Buddy wraz z scenami z tradycyjnego życia Laotańczyków.

Wat That Luang W świątyni spoczywają prochy księcia Phetsarath i jego młodszego brata księcia Souvanna Phouma.

Wat Wisunalat jest najstarszą świątynią w mieście nieprzerwanie służącą jako miejsce kultu. Wzniesiona została pierwotnie w roku 1513 i następnie przebudowana w roku 1898 na skutek pożaru wznieconego przez bandę rabusiów z Yunanu. We wnętrzu prezentowana jest kolekcja różnorodnych drewnianych figurek Buddów z XV i XIV wieku. Przed wejściem znajduje się That Pathum - Stupa Kwiatu Lotosu, a ze względu na półokrągły kształt częściej nazywana Stupą Arbuzową lub Melonową z 1514 roku.

Góra Phu Si ze świątyniami Wat Paa Huak, Wat Pha Phutthabaat, That Chomsi i innymi - wzniesienie górujące nad miastem, na którym znajdują się buddyjskie świątynie pochodzące z XX wieku, liczne groty z figurami Buddów. Ze szczytu tego wzniesienia rozpościera się piękny widok na okolicę.

Pałac Królewski i Muzeum dawny pałac królewski, zamieniony po zwycięstwie Pathet Lao w 1975 roku na muzeum historyczne, został zbudowany przez Francuzów w 1904 r. Architektura pałacu łączy w bardzo ciekawy sposób styl europejski i laotański. W muzeum można zobaczyć królewską salę przyjęć, salę tronową, królewską bibliotekę, zaskakująco skromne sypialnie króla i królowej, portrety króla Sisavang Vattana i królowej Kham Phoui, prezenty podarowane parze królewskiej przez dyplomatów odwiedzających dwór królewski (w tym między innymi fragment skały księżycowej podarowanej przez Amerykanów i miniaturkę "Szczerbca" - dar rządu polskiego z lat 60-tych. W Pałacu mieści się także mała kapliczka, w której znajduje się Pha Bang - najświętszy posąg Buddy w Laosie.


Powrót