powrót na początek   IndochinyLAOSVIENTIANE
  zdjęcia  Stolica Laosu - Vientiane - nazywana jest największym prowincjonalnym miastem Azji Płd. Wsch. Miasto - zatłoczone i pełne życia na tle reszty kraju - jest ciche i spokojne w porównaniu z każdą inną stolicą Azji Płd. Wschodniej. Vientiane jest największym miastem Laosu, w którym mieszka ok. 450 tys. mieszkańców, czyli w przybliżeniu co dziesiąty obywatel kraju. Stąd właśnie większość turystów rozpoczyna swoją przygodę z Laosem. W mieście nie widać zbyt wiele nowoczesności: kilka odnowionych francuskich kolonialnych rezydencji, kilkanaście zupełnie nowych budynków wyróżnia się pozytywnie na tle ogólnego krajobrazu miasta, w którym dominuje nieciekawa, bezbarwna architektura. Miasto leży nad rzeką Mekong liczy ok. 220 tys. mieszkańców. Wcześniej w granicach obecnego Wientianu leżało starożytne misto Vang Chang, które od końca XII w. było pod panowaniem Khmerów z Angkoru. Pod koniec XIII w. miasto zostało włączone do syjamskiego królestwa Sukhothai, od połowy znajdowało się w granicach laotańskiego królestwa Lang Chang. Po upadku Lang Chang, od 1707 misto było stolica niewielkiego królestwa Wientian. W latach 1777-1782 Wientian okupowany był przez Syjam, a w roku 1827 ponownie zdobyty i spalony przez najeźdźców z Syjamu. Od 1893, tak jak reszta państwa pod panowaniem francuskim, a od roku 1954 stolica Laosu.

Wat That Luang Najbardziej znana świątynia w Vientiane, symbol miasta. Wybudowana w 1566 roku przez króla Setthatirata i odrestaurowana 1935 roku. Ogromna złota pagoda przy miejskich rogatkach, symbol Vientianu, a jednocześnie najważniejsza pomnik narodowy. Budowę tej stupy rozpoczęto w 1566 roku, a wokół niej wzniesiono jeszcze cztery inne mniejsze stupy, z których do dnia dzisiejszego pozostały tylko dwie. Przed wejściem na teren świątyni wznosi się bardzo ciekawy pomnik króla Setthathirata. Stupa koloru złotego wznosząca się na 45 metrów otacza mur z niewielkimi otworami w kształcie flanków. Każdy taras stupy wykończony został w innym stylu architektonicznym, co ma odzwierciedlać różne aspekty doktryny buddyjskiej. Całość wieńczy strzelista wysoka stupa nawiązująca do pierwszej buddyjskiej stupy wzniesionej w Indiach w Sanachi. Otaczające stupę Pha That Luang krużganki mierzą blisko 80 m każdy i zawierają rożne posągi i wizerunki Buddów.

Patuxai (Anousavary) - "Pomnik Zwycięstwa" Położony jest na północnym krańcu Lane Xang Avenue. Swoim wyglądem przypomina paryski "Łuk Triumfalny". W ciągu dnia można wejść na sam szczyt pomnika, skąd roztacza się ładny widok miasta. Wzniesiona w stylu tajskim z werandą otaczająca cały budynek Łuk Triumfalny (Patuxai) - znajduje się w centrum miasta, a swoim wyglądem przypomina paryski Łuk Triumfalny. Został wzniesiony 1969 roku dla upamiętnienia Laotańczyków, którzy polegli w wojnach przedrewolucyjnych.

Wat Sisaket W świątyni znajduje się ponad 6800 posążków Buddy. Posążki są ceremonialnie polewane wodą w okresie buddyjskiego nowego roku (połowa kwietnia). Świątynia powstała w 1818 roku i jest najstarszą niezniszczoną świątynią w Vientiane. Mimo iż pochodzą z różnych czasów (powstawały od XVI do XIX wieku), mają bliźniacze twarze pełne niezwykłej harmonii i spokoju. Na murach świątyni z malowideł poznajemy historię życia Buddy. Zbudowana w 1818 przez króla Anouvong - Chao Anou. Ściany wewnętrzne krużganków ozdobione są licznymi niszami, w których umieszczone zostały metalowe, srebrne i ceramiczne posążki Buddów. Jest ich ponad trzy tysiące. Około 300 figurek wykonanych zostało w stylu laotańskim - pochodzą one z rożnego okresu, wykonane zostały z drewna, kamienia, brązu. Na szczególną uwagę zasługują również wykonane w stylu khmerskim boskie węże naga.

Wat Ho Prakeo (Wat Pha Keaw) Położona tuż obok Pałacu Prezydenckiego. Pierwotnie świątynia służyła wyłącznie królewskiej rodzinie. Przez ok. 200 lat, do 1778 roku, w świątyni przechowywany był posąg Szmaragdowego Buddy. Ten sam, który obecnie znajduje się w świątyni Szmaragdowego Buddy w Bangkoku. Dawna królewska świątynia z XVI w., (1565 r). Umieszczona w niej została figura Buddy Szmaragdowego (w rzeczywistości wykonana z jadeitu), pochodząca z Północnego Królestwa Tajlandii. W roku 1779 Tajowie zabrali figurę Buddy Szmaragdowego w czasie najazdu i umieścili w królewskiej świątyni w Bangkoku. W latach 1936 i 1942 świątynia została przebudowana. Można w niej zobaczyć m.in.: przykłady buddyjskiej rzeźby w Laosie, stalle w stylu khmerskim, drewniane rzeźby, manuskrypty na liściach palmowych i inne ciekawe zabytki.


Powrót