powrót na początek   IndochinyTAJLANDIAAYUTHAYA
  zdjęcia  Druga stolica Królestwa Siam (1350 - 1767), położona 80 km na północ od Bangkoku, u zbiegu trzech rzek: Lopburi, Pasak i Chao Phraya.
Miasto założył w 1350 roku król U-Thong. W ciągu kilkunastu lat szybko rozwijająca się Ayutthaya podporządkowała sobie królestwo Sukhothai - pierwsze duże państwo na terytorium obecnej Tajlandii, które w owym czasie rozciągało się od Angkor Wat w Kambodży do Pegu w Birmie. Przez ponad cztery stulecia istnienia Ayutthayi w mieście panowało 33 władców.
Ayutthaya w okresie świetności należała do największych i najbogatszych miast na świecie. W XVII w. miasto bogaciło się na pośrednictwie w handlu między Indiami a Chinami, eksportowało ryż, skóry zwierzęce, kość słoniową.
Tak jak z zawrotną szybkością miasto się rozwijało, tak też szybko uległo zniszczeniu tak kompletnemu, że nigdy potem nie zostało odbudowane. Birmańczycy wielokrotnie na przestrzeni wieków zagrażali Ayutthayi, okupując ją nawet przez pewien okres w XVI w. Jednak w 1767 roku, przełomowej dacie w historii Tajlandii, wojska birmańskie zdobyły miasto, niszcząc i paląc je doszczętnie. Birmańczycy nie oszczędzili nawet świątyń buddyjskich, mimo że sami byli wyznawcami buddyzmu. Po ataku wojsk birmańskich miasto zamieniło się w ruinę. Jak się szacuje z ponad miliona mieszkańców Ayutthayi wojnę przeżyło zaledwie ok. 10 tys. Reszta albo zginęła, albo trafiła do niewoli w Birmie. Król Thaksin, który wyzwolił Ayutthayę w 1769 roku, przeniósł stolicę do miasta Thonburi, obecnie dzielnicy Bangkoku.
Ruiny Ayutthayi świadczą o potędze i świetności miasta. Do dzisiaj ogromne wrażenie wywierają pozostałości wspaniałych świątyń.

Wat Phra Mahathat. Według legendy król Ramesuen (1388 - 95) dostrzegł z okna pałacu jak zmaterializowały się prochy Buddy. Kazał w tym miejscu wybudować świątynię. Prochy Buddy złożono w złotej urnie, którą następnie umieszczono w wysokim prangu. Relikwiarz został odkopany w latach 50-ch XX w. Szczególne wrażenie wywierają szeregi posągów Buddy z odbitymi głowami - świadectwo barbarzyństwa napastników z 1767 roku. Jedną z kamiennych głów obejmuje swymi korzeniami święte drzewo Bodhi.

Wat Phra Si Sanphet. Największa królewska świątynia w Ayutthayi. Wybudowana w XIV w. służyła jednocześnie jako siedziba kilku władcom. Kiedyś istniał tu 16-m posąg Buddy pokryty 250 kg złota. Złoto przetopili Birmańczycy. Trzy wielkie chedi wybudowane w typowym stylu Ayutthayi tworzą specyficzny urok tego miejsca.

Wat Mongolbopit. Świątynia, całkowicie zniszczona w czasie najazdu Birmańczyków w 1767r., została odrestaurowana w latach 50-ch XX w. Wewnątrz znajduje się dwunastometrowy posąg siedzącego Buddy. W czasie restauracji świątyni wewnątrz posągu znaleziono wiele statuetek Buddy, które następnie zakopano dookoła świątyni, co ma ją uchronić przed pożarem. Przed świątynią znajduje się duży plac, na którym niegdyś ustawiano stosy do kremacji zmarłych królów ("Meru").

Wat Phra Na Mane. Jedyna świątynia w Ayutthayi, która nie została zniszczona w 1767 roku. Podobno kilka lat wcześniej, w 1760 r., w czasie oblężenia miasta przez wojska birmańskie, w tym właśnie miejscu eksplodowało działo, zabijając króla Birmańczyków, co spowodowało ich paniczną ucieczkę. Przesąd nie pozwolił Birmańczykom zniszczyć świątyni. Wybudowana w 1503 r., posiada charakterystyczne cechy stylu Ayutthayi: zewnętrzną kolumnadę, kolumny zwieńczone kwiatem lotosu, zastępujące okna wąskie szczeliny w ścianach. W środku świątyni znajduje się piękny posąg z późnego okresu Ayutthayi, który jest wręcz przeładowany ozdobami. Na suficie przedstawione zostało niebo i gwiazdy.
Przy świątyni znajduje się posąg Buddy siedzącego w europejskim stylu. Najprawdopodobniej został stworzony przez Mon pomiędzy VII a IX w. w Nakhom Pathom.

Wat Chaiwatthanaram. Wybudowana poza miastem, na brzegu rzeki Chao Phraya.

Wat Yai Chai Mongkhon. Wybudowana poza miastem, przez króla U-thong w 1357 roku,


Powrót