powrót na początek   IzraelNAZARET
  zdjęcia  Według powszechnej opinii mieszkali tu św. Józef i Maria, przed narodzeniem się Jezusa. Tu Święta Rodzina powróciła po ucieczce do Egiptu.

Bazylika Zwiastowania. Jest to jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich zbudowana w miejscu groty, w której mieszkała Maryja i gdzie wedle tradycji nastąpiło Zwiastowanie (Łk. 1, 26-38).
Obecny - piąty z kolei - stojący w tym miejscu kościół został wybudowany w 1969 r. W centrum niższego poziomu bazyliki znajduje się absyda kościoła bizantyjskiego z V w. zbudowanego wokół Groty Zwiastowania, tradycyjnie uważanej za dom Maryi. Za nią, wkomponowane w północną ścianę bazyliki, widnieją pozostałości absydy XII-wiecznego kościoła krzyżowców. Znajdujące się tuż przy głównym wejściu schody prowadzą do kościoła górnego, w którym odbywają się nabożeństwa. Kamienne ściany bazyliki są udekorowane bogatą kolekcją fresków przedstawiających różne wyobrażenia Maryi z Dzieciątkiem - dar Kościołów chrześcijańskich z całego świata. Drzwiami po północnej stronie wychodzi się z bazyliki na dziedziniec, pod którym archeolodzy odkryli kolejną serię pozostałości po dawnym Nazarecie.

Kościół św. Józefa. Postawiony na miejscu warsztatu stolarskiego św. Józefa.
Na północ od bazyliki i klasztoru znajduje się kościół św. Józefa Żywiciela, wybudowany w 1914 r. na terenie uważanym za tradycyjne miejsce warsztatu ciesielskiego św. Józefa.
Tradycja ta narodziła się przypuszczalnie w XVII w., a dzisiejszy kościół wzniesiono na ruinach innego, wybudowanego zapewne w średniowieczu. W krypcie kościoła można oglądać podziemną grotę z czasów przedbizantyjskich służącą do przechowywania zboża.

Kościół Archanioła Gabriela i Źródło Maryi.
Apokryficzna opowieść związana z tym greckim kościołem prawosławnym i leżącą u jego stóp studnią przeczy legendzie związanej z Bazyliką Zwiastowania. Według tradycji prawosławnej anioł Gabriel ukazał się Maryi przy źródle, a nie w jej domu, za który uważana jest grota w dolnym kościele dzisiejszej bazyliki.
Obecny kościół zbudowano pod koniec XVII w. na fundamentach starszych świątyń chrześcijańskich. W krypcie znajdującej się przy jego końcu tryska źródło zasilające pobliską studnię. Przy wejściu do kościoła warto zatrzymać się i obejrzeć wyryte wokół drzwi starożytne inskrypcje.
Źródło Maryi, zwane także Fontanną Świętej Dziewicy, to niepozorne dziś ujęcie wody poniżej kościoła Archanioła Gabriela, przy Paul VI St. Ponieważ niektórzy ludzie uważają, że to tutaj anioł Gabriel ukazał się Maryi, wierzą oni również, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze.


Powrót