Od Meksyku do KostarykiGwatemalaAntiqua   Guatemala
zdjęcia Położona jest na wysokości 1.530 m n.p.m. w dolinie Panchoy pomiędzy trzema wulkanami Acatenango, Fuego i Aqua oraz wzgórzami Manchen, Candelaria, Manzanillo i La Cruz. Jest jednym z najstarszych miast Ameryki. Założone zostało 10 marca 1543 roku jako Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala, po tym jak pierwsza stolica kraju (Ciudad Vieja) zniszczona została przez powódź błota. W latach 1543-1773 była stolicą Gwatemali. 29 lipca 1773 roku Antigua zniszczona została przez potężne trzęsienie ziemi. W 1779 roku jej nazwa zmieniona została na Antigua Guatemala. W 1944 roku zadeklarowano ją pomnikiem narodowym, w 1979 roku zaś uznano za miejsce światowego dziedzictwa.
W tydzień wielkanocny, w mieście odbywa się jedna z największych w Ameryce Łacińskiej procesji. Znane jest również z pierwszej w Ameryce Środkowej drukarni.
Ze względu na spożywane przez mieszkańców duże ilości awokado, nazywa się ich "zielonymi brzuchami".

Dom K'Ojom. (Dom Muzyki). Ustawiony jest przy ulicy Recollection. Założony został w 1987 roku przez Samuela Franco Arce. Spełnia funkcje muzeum, gdzie prezentowana jest muzyka Majów rejestrowana podczas ceremonii i festiwali od 1984 roku.

Dom Popenoe. Położony jest na rogu ulicy Oriente i Avenidy 1a Sur. Wzniesiony w 1636 roku przez Luisa de las Infantasa Mendoze. Po zniszczeniu przez trzęsienie z 1773 roku, przez ponad półtora stulecia pozostawał pusty. W 1931 roku zakupiony został przez małżeństwo Popenoe (naukowców Kompanii United Fruit). W dwupokojowym wnętrzu znajduje się między innymi portret biskupa Marroquina, manekin Pedro de Alvarada, oryginalny piec chlebowy, meble oraz klatka dla gołębi pocztowych.

Domy. Domy prywatne w Antigua Guatemala są najczęściej budowane na podstawie kwadratu. Wewnątrz znajduje się patio. Jedna ze ścian zazwyczaj ozdobiona jest półfontannami zwanymi bucaro. (Większe domy mają kompletne fontanny w centralnych częściach patio). Ściany są bardzo grube, a narożne okna często zakratowane. Drewniane dachy wyłożone są dachówkami. Przed wejściami ustawione są żelazne guardacantones (słupki do zawiązywania koni). Styl takiego budownictwa zaczęto z biegiem czasu określać antiguańskim barokiem.

Katedra Santiago. Założona została w 1542 roku przy wschodniej części Parku Centralnego. Niszczona była kilkakrotnie przez trzęsienia ziemi. W 1670 roku zbudowana na nowo od podstaw. Po ostatnim trzęsieniu w 1773 roku pozostawała praktycznie w ruinie. W latach 1780-1820 odbudowywana.
Jest pięcionawowa i zamknięta sklepieniami beczkowymi. W fasadzie wyróżniają się udekorowane ozdobnym tynkiem trójbramowe wejście, stiukowe narożniki oraz wykute herby. Posiada barokowe wnętrze. W krypcie znajdują się kości Bernala Diaza del Castillo i prawdopodobnie Pedro de Alvarado. Wyróżnia się wykonanym przez rzeźbiarza Quiaro Catano posągiem Chrystusa.

Kolegium San Jeronimo. Zlokalizowane jest przy ruinach kościoła La Recoleccion. Zbudowane zostało w 1757 roku. W 1761 roku zwierzchnictwo nad nim objął król Hiszpanii Carlos III. W 1765 roku znajdował się w nim Urząd Celny. Później służył za koszary. Zniszczony został podczas trzęsienia ziemi z 1773 roku. Jest dwukondygnacyjną budowlą z wewnętrznym podwórzem i fontanną.

Kościół i klasztor Compana de Jesus. Poświęcony został w 1698 roku. Jest masywną strukturą, która naruszona została jednak przez trzęsienia ziemi w latach 1751 i 1773. Po wydaleniu z miasta Jezuitów służył jako fabryka tekstyliów. Jego fasada jest mieszanką ozdobnych stiuków, geometrycznych wzorów i motywów warzywnych. Klasztor wyróżnia się arkadowym korytarzem i wejściem z ozdobnym herbem. W 1978 roku, z funduszy UNESCO rozpoczęto jego renowację. Wspomaga ją także rząd Hiszpanii.

Kościół La Merced. Jego budowę rozpoczęto w 1548 roku. Ukończono w 1694 roku. Przebudowano w XIX wieku. Zlokalizowany jest przy północnym krańcu Avenidy 5 A. Wyróżnia się ozdobami architektonicznymi w postaci liści kwiatów oraz warzyw.
W 1717 roku poważnie zniszczony został wskutek trzęsienia ziemi. Odbudowa ukończona została w 1767 roku. W 1773 roku jego konstrukcja naruszona zostaje przez kolejne trzęsienie. W latach 1850-1855 ponownie zrekonstruowana (zmieniono wówczas fasadę na barokową i położono ozdobny tynk z motywami warzyw).
Jego solidna dzwonnica wyróżnia się pilastrami i sterczynami. Trójnawowe wnętrze jest skromnie udekorowane ze względu na fakt, że większość precjozów wywieziona została swego czasu do bliźniaczego kościoła Merced w Guatemala City. Pokaźna kopuła ozdobiona jest historycznymi lampami z 16 ceramicznymi wizerunkami lwów. Wejście główne ograniczone jest salomonikowymi kolumnami. Ustawiona jest przy nim także największa fontanna w mieście z motywami aniołów i warzyw (średnica 27 metrów).
W wielkanocny Wielki Piątek wyrusza z niego procesja pokutników.

Kościół La Recolecction. Zlokalizowany był na zachodnim krańcu ulicy Poniente. Do dzisiaj przetrwały tylko jego ruiny. Wzniesiony został w latach 1701-1708 przez Jose de Porres i jego syna Diego de Porres. Do użytku oddany został w 1717 roku. Zburzony podczas trzęsienia ziemi w 1773 roku. W 1978 roku w południowo-wschodnim sektorze jego parceli przeprowadzono duże prace restauracyjne.

Kościół Las Capuchinas. Znany także pod nazwą Nuestra Senora del Pilar de Zaragoza. W 1736 roku ufundowały go na klasztor siostry z Madrytu. W 1773 roku został opuszczony i do dzisiaj pozostaje w ruinie (próbowano wykorzystać go m.in. jako magazyn kawy). Wyróżnia się okrągłą, trzypoziomową strukturą z wewnętrznym ogrodem i 18 modlitewnymi celami dla sióstr Capuchinas.

Kościół Nuestra Senora de la Candelaria. Kościół wybudowany został w XVII wieku. Wyróżnia się kolumnami i barokową fasadą. Posiada drobne kwiatowe i geometryczne motywy w ścianach.

Kościół i klasztor San Francisco. Datowany jest na 1579 rok. W 1773 roku zniszczony został przez trzęsienie ziemi. W 1961 roku wzmocniono go betonowymi elementami. Jego fasada jest prototypem latynoskiego baroku. Wyróżnia się salomonikowymi kolumnami i trzema wyłożonymi stiukami niszami. Atrium budowli otoczone jest wysokim murem z wejściem ujętym w salomonikowe pilastry. Klasztor wybudowany został z przeznaczeniem dla 80 kleryków.
W jego skład wchodzi kaplica franciszkańskiego mnicha (fundatora kościoła) Hermano Pedro de San Jose Betancourt.

Kościół Santa Ana. Zbudowany został w 1715 roku (najstarszy kościół w dolinie Panchoy). Dwa lata potem zburzony podczas trzęsienia ziemi. Odbudowany w 1734 roku, ponownie zniszczony został w 1773 roku. W połowie XVIII wieku fasadę ozdobiono warstwą stiuków. W 1884 roku mniejsze trzęsienie ziemi zniszczyło kościelną kopułę. W 1981 roku oddany został do użytku po remoncie nadwerężonego dachu.
Przed kościołem wyznaczony jest teren na którym Indianki piorą ubrania.

Kościół Santa Catalina. Otwarty został 15 września 1647 roku. W 1694 roku dobudowano przewieszony nad ulicą łukowy most prowadzący do budynku, sadu i ogrodu po przeciwnej stronie ulicy. Kazały go skonstruować siostry, które w ten sposób mogły przechodzić niezauważone.

Kościół Santa Rosa de Lima. Ufundowany został przez Beaterio de Santa Catalina de Siena. Prace budowlane ukończono w 1720 roku. Wyróżnia się barokowymi "poduszkowymi" kolumnami.

Muzeum Antycznych Książek. Zlokalizowane jest w Parku Centralnym przy Pałacu del Ayuntamiento, w budynku pierwszej w Ameryce Środkowej drukarni. Zawiera wystawy kolonialnych druków (w tym pierwszej wydanej w 1663 roku gazety Explicatio Apologetica) oraz historyczne księgi.

Muzeum Santiago. Zlokalizowane jest w Pałacu Ayuntemiento. Wystawiane są w nim kolonialne meble, ceramika i broń. Wśród eksponatów wyróżnia się także portret Pedro de Alvarado.

Pałac arcybiskupa. Zlokalizowany jest na północ od katedry Santiago. Zbudowany został w latach 1706 - 1711. Do dzisiaj zachowały się jedynie jego brama wejściowa, przepaski i fasada wschodnia. Pierwotnie był to budynek dwukondygnacyjny z ozdobną galerią.

Pałac del Ayuntamiento. Ustawiony jest przy północnej stronie Parku Centralnego. Zbudowany w 1743 roku jest wynikiem współpracy trzech sławnych architektów: Diego de Porras, Juan de Dios Ristondo and Luis Diez de Navarro. Pierwotnie funkcjonował jako ratusz, a przez pewien okres również jako więzienie. Jego dwukondygnacyjna fasada przepruta jest kamiennymi toskańskimi kolumnami, a ściana wschodnia całkowicie wykuta w skale. Obecnie znajduje się w nim Muzeum de Santiago w którym prezentowane są kolonialne meble.

Pałac de los Capitanes. Zbudowany w 1543 roku przez Luisa Dieza de Navarro, wyróżnia się podwójnymi arkadamni w fasadzie (po 27 na każdym piętrze) oraz imponującym herbem króla Hiszpanii Karola III. Znajduje się w południowej części Parku Centralnego. W latach 1543-1773 mieściła się w nim siedziba Kapitanii Generalnej Gwatemali.
Obecnie znajduje się w nim lokalny rząd oraz główna siedziba policji departamentu Sacatepequez.

Park Centralny. W ciągu dnia mieszkańcy sprzedają na nim różnego rodzaju towary. Znajduje się przy nim sławna fontanna Syren z 1738 roku, zaprojektowana przez Diego de Porresa. W jego południowej części zlokalizowany jest Pałac de los Capitanes. Po stronie wschodniej natomiast położona jest katedra.

Pomnik A. Landivar. Osadzona w małym parku struktura 5 kolonialnych łuków. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Rafaela Landivara - jezuickiego XVIII wiecznego poety.

Szkoła Tridentine. Wzniesiona została w 1758 roku w celach edukacji religijnej. Wyróżnia się ujętym w cztery żebrowe kolumny portalem, wydatnym belkowaniem z wizerunkiem Dziewicy Marii oraz łukowym krużgankiem.

Uniwersytet San Carlos. Założony został w 1676 roku jako trzeci uniwersytet w Ameryce. W jego głównym budynku z 1763 roku, od 1937 roku znajduje się Muzeum Sztuki Kolonialnej. Zaprojektowany został przez Bernardo Ramireza.


Powrót