Od Meksyku do KostarykiNikaraguaPark Narodowy Masaya
zdjęcia Wulkan znajduje się na terenie Narodowego Parku Masaya, który jest jednym z najbardziej interesujących i uroczych miejsc w Nikaragui. Został założony w 1979 roku jako drugi park narodowy w Nikaragui. Wulkan Masaya nazwany przez Indian "Popogatape" co oznacza w języku nahualt "Góra która parzy" znajduje się w centrum parku. Nad jednym z jego kraterów, Santiago widoczne są wulkaniczne gazy oraz lawa wewnątrz krateru. Zajmuje obszar 54 km2. Na terenie parku znajduje się około 20 km malowniczych tras wiodących wokół 2 wulkanów, które uformowały w sumie 5 kraterów.

W okresie przedkolumbijskim wulkan Masaya był obiektem kultu tutejszych Indian. Uważali oni, że erupcje wulkanu są oznaką gniewu bogów i aby załagodzić ich gniew składali ofiary w postaci dzieci i dziewic, które wrzucali do wnętrza krateru.

Później w czasach podbijania Ameryki przez Hiszpanów wulkan nazwano "La Boca del Infiermo" czyli "Usta Piekieł" i w XVI wieku na skraju krateru wznieśli krzyż mający odstraszać złego. Krzyż nazwano od imienia organizatora przedsięwzięcia ojca Francisco Bobadilla "La Cruz de Bobadilla"

Wulkan był celem częstych wypraw Hiszpanów, którzy poszukiwali w jego wnętrzu złota, m.in. w 1529 r. Gonzalo Femandez de Oviedo oraz w 1538 r. Friar Bias del Castillo - oczywiście bez jakichkolwiek rezultatów.

W 1670 doszło do ostatniej wielkiej erupcji sąsiadującego z Masaya wulkanu Nindiri a w 1772 doszło do ostatniej erupcji wulkanu Masaya. Lawa uformowała obecny krajobraz. W 1852 roku pomiędzy dwoma istniejącymi wulkanami pojawił się nowy, nazwany Santiago. Na terenie parku można spotkać kojoty, skunksy, szopy, oposy, sarny, zające, iguany, małpy, oraz ptaki: motmots, sroki, dzięcioły i chachalacas. Podczas pory suchej w parku kwitną ogromne ilości kolorowych i pachnących intensywnie kwiatów: wiele gatunków orchidei oraz narodowy kwiat Nikaragui zwany frangipani "Sacuanjoche".


Powrót