powrót na początek         Dania / Finlandia / Norwegia / Szwecja      Nordkapp
          NORDKAPP          

          14.07.2000 - 29.07.2000          

 
DANIA
 
FINLANDIA
 
NORWEGIA
 
SZWECJA
 
  zdjęcia    mapa trasy
Dzień 1 - 14.07 - piątek
Godzina 08:00 - wyjazd z Warszawy, Pl. Bankowy, parking przy hotelu "Saskim", godzina 16:00 - Gdańsk, terminal promowy w Nowym Porcie. Przeprawa promowa do Nynashamn, kolacja, nocleg na promie.
Dzień 2 - 15.07 - sobota
Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Nynashamn (Szwecja). Przyjazd do Uppsali - zwiedzanie centrum uniwersyteckiego, spacer, nocleg.
Dzień 3 - 16.07 - niedziela
Po śniadaniu przejazd do Gripsholm, zwiedzanie zamku oraz spacer po miasteczku Mariefred. Przejazd do Sztokholmu - jednej z najpiękniej położonych stolic świata. Zwiedzanie Muzeum Okrętu Królewskiego "Vasa", dumy szwedzkiej floty, który zatonął podczas dziewiczego rejsu w 1628 roku. Po niemal czterech wiekach można go obejrzeć w niezwykłym muzeum. Spacer po starym mieście, zwiedzanie m.in. Katedry Królewskiej, czas wolny w centrum miasta. Wieczorem zaokrętowanie na prom pasażerski Silia Line, przeprawa do Finlandii, nocleg na promie.
Dzień 4 - 17.07 - poniedziałek
Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Turku, pierwszej stolicy Finlandii. Spacer pod Średniowieczny zamek królewski, w którym mieszkała Katarzyna Jagiellonka. Zwiedzanie najstarszej w Finlandii kamiennej katedry. Wyjazd do Helsinek, zwiedzanie: pomnik kompozytora Jana Sibeliusa, Temppeliaukion kirkko - kościół wykuty w skale, sobór Uspieński, katedra luterańska, spacer przez centrum handlowe. Przejazd na nocleg.
Dzień 5 - 18.07 - wtorek
Po śniadaniu przejazd malowniczym przesmykiem wśród jezior - Punkaharju do Savonlinna. Zwiedzanie wspaniale zachowanego średniowiecznego zamku Olafa - Olavinlinna, w którym co roku, w lecie, organizowany jest międzynarodowy festiwal operowy. Przejazd do leżącego w samym środku krainy tysiąca jezior miasta Kuopio. Wjazd na wieżę widokową. Przejazd do Oulu, krótki spacer po centrum, nocleg.
Dzień 6 - 19.07 - środa
Po śniadaniu przejazd do Tornio, miasteczka leżącego na granicy ze Szwecją. Zwiedzanie pięknego, drewnianego kościoła z XVII w. Przejazd do Rovaniemi. Zwiedzanie słynnego, zbudowanego pod ziemią Arktikum - muzeum terenów polarnych i kultury lapońskiej. W drodze na północ postój na kręgu polarnym w wiosce św. Mikołaja (możliwość złożenia zamówienia) Przejazd na nocleg.
Dzień 7 - 20.07 - czwartek
Po śniadaniu wyjazd do Tankavaara, po drodze postój w Sodankyla - zwiedzanie starego, drewnianego kościoła. W Tankavaara zwiedzanie wioski płukaczy złota, w której znajduje się muzeum złota, następnie wizyta w pawilonie wystawowym największego w Laponii parku narodowego im. Kekkonena. Przejazd przez Inari (centrum kultury lapońskiej). Przekroczenie granicy z Norwegią. Postój w Karasjok - głównym miasteczku norweskim Lapończyków. Przejazd na nocleg.
Dzień 8 - 21.07 - piątek
Po śniadaniu przejazd do Kafjord, a następnie tunelem na wyspę Mageroya. Dojazd do przylądka północnego - Nordkapp - najdalej na północ wysuniętego punktu Europy. Tysiące turystów przybywa tu każdego roku, by poczuć atmosferę panującą na "końcu świata". W trakcie pobytu: film o północnych terenach, czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd brzegami malowniczych fiordów do Alta, zwiedzanie Muzeum Rytów Skalnych i kultury Lapońskiej, nocleg.
Dzień 9 - 22.07 - sobota
Po śniadaniu przejazd jedną z najpiękniejszych tras dalekiej północy: Alta - Tromso. Po drodze przeprawy promowe Olderdalen - Lyngseidet i Svensby - Breivik. Spacer po Tromso. Przejazd na nocleg.
Dzień 10 - 23.07 - niedziela
Po śniadaniu spacer po Narviku. Zwiedzanie Muzeum Wojny - znajdują się tu liczne polskie eksponaty dotyczące udziału polskich żołnierzy w bitwie o Narvik. Dalszy przejazd piękną trasą wzdłuż fiordów i wodospadów na południe. Przekroczenie kręgu polarnego, krótki postój. Dojazd do Mo-i-Rana, nocleg.
Dzień 11 - 24.07 - poniedziałek
Po śniadaniu wycieczka na lodowiec Svartisen - rejs łodzią i spacer pod krawędź lodowca. Przejazd na nocleg.
Dzień 12 - 25.07 - wtorek
Po śniadaniu przejazd do Trondheim, zwiedzanie miasta: katedra, stare miasto, targ rybny. Czas wolny. Przejazd do Lillehammer. Spacer pod skocznią narciarską. Dojazd do Hamar, nocleg.
Dzień 13 - 26.07 - środa
Po śniadaniu dojazd do Oslo, zwiedzanie muzeów: Tratwy Kon-Tiki, Statku Polarnego "Fram", Łodzi Wikingów oraz największego w Norwegii skansenu zabytków kultury ludowej. Następnie spacer po słynnym parku, w którym znajduje się ok. 200 rzeźb Vigelanda, przedstawiające nagie sylwetki ludzkie. Czas wolny w centrum miasta. Przejazd na nocleg.
Dzień 14 - 27.07 - czwartek
Po śniadaniu dojazd do Goeteborga, zwiedzanie miasta: stare centrum, ratusz, zabytkowy budynek giełdy, katedra. Czas wolny. Przejazd do Helsingborga. Przeprawa promem do Helsingor (Dania), słynnego zamku Hamleta. Dojazd do Kopenhagi, nocleg.
Dzień 15 - 28.07 - piątek
Po śniadaniu zwiedzanie Kopenhagi: stare miasto, uroczysta zmiana warty przed pałacem królowej Małgorzaty, pomnik Syrenki - symbol stolicy, dla chętnych przejazd łodzią kanałami lub wizyta w galerii sztuki Glyptoteka. Przeprawa promem do Świnoujścia. Nocleg na promie.
Dzień 16 - 29.07 - sobota
Śniadanie, przypłynięcie do Polski.

Powrót