powrót na początek   Boliwia / Chile / Ekwador / Peru   Wyprawa
          PERU - BOLIWIA - EKWADOR - CHILE          

2.09.2003 - 29.09.2003

 
  zdjęcia
 
  mapa trasy
BOLIWIA
CHILE
EKWADOR
PERU
dzień 1 - 2.09 - wtorek
Wylot z Berlina (19:25) do Madrytu. Oglądamy piękny zachód słońca. Na miejscu jesteśmy o 22:30. Wylot z Madrytu (23:55) do Santiago de Chile.
dzień 2 - 3.09 - środa
Przylot do Santiago de Chile (07:40). Przejazd do hotelu Alemana na ulicy Republika 220. Zakwaterowanie. Odpoczynek. Zwiedzanie stolicy Chile. Główna ulica - Alemeda, Pałac Prezydencki. Festiwal folklorystyczny na Placu Konstytucji. Główny deptak - Ahumada. Wizyta na Plaza de Armas i w katedrze.
Piękny park otaczający dawny budynek Kongresu.
Wycieczka na ozdobione ogrodami i fontannami wzgórze Santa Lucia.
Kolacja na tragu. Nocleg w hotelu Alemana.
dzień 3 - 4.09 - czwartek
Przejazd do Valparaiso - do początku wieku największego portu Ameryki Południowej. Zakwaterowanie w hotelu na wzgórzu Concepcion.
Zwiedzanie m.in.: Muzeum Morskiego (nieczynne, więc oglądamy tylko patio z fontanną z 1812 r.), portu i targu nadmorskiego, Plaza Sotomayor.
Nocleg.
dzień 4 - 5.09 - piątek
Wycieczka do Vina del Mar, głównego kurortu Chile, zwanego miastem - ogrodem. Leje. Zwiedzamy Muzeum Wysp Wielkanocnych
Po południu powrót do Santiago de Chile. Wylot z Santiago de Chile (20:25) do Limy (22:15). Zegarki cofamy o 1 godzinę.
Przejazd do hotelu Espana. Nocleg.
dzień 5 - 6.09 - sobota
Zwiedzanie Limy: klasztoru San Francisco oraz położonego w samym centrum Plaza de Armas - Pałac Arcybiskupi, Katedra, Ratusz. Przed 12:00 zaczyna się zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim. Przejazd do Muzeum Złota.
O 16:20 wyjazd kursowym autobusem do Pisco. Na miejscu jesteśmy koło 20:00.
Nocleg w hotelu Pisco na Plaza de Armas.
dzień 6 - 7.09 - niedziela
O 7:40 rano wyjazd do Paracas. Wycieczka łodzią na wyspy Islas Ballestas, zwane peruwiańskimi Galapagos. Znajdują się tutaj kolonie morskich ssaków i ptaków (m. in. foki, lwy morskie, pingwiny i flamingi).
Następnie rezerwat skalny Paracas (Katedra - skała uformowana przez wiatr i wodę 30-34 mln lat temu).
A na koniec wycieczki kąpiel w oceanie w miejscowości Lagunillas.
O 15:00 wracamy do Pisco, a o 17:00 jedziemy przez Ica do Nazca. W Nazca jesteśmy po 21:00. Nocleg w hotelu Mirador na Plaza de Armas.
dzień 7 - 8.09 - poniedziałek
Zwiedzanie słynnego cmentarza Cementerio de Chauchilla, gdzie można zobaczyć czaszki i mumie ludów Nazca. Pokaz wyrobu tradycyjnej ceramiki. Wycieczka nad płaskowyż Nazca. Znajdują się tutaj gigantyczne rysunki naziemne i linie przedstawiające zwierzęta, stworzone przez dawną cywilizację ludów Nazca (ok. 3000 lat temu). Lot nad płaskowyżem.
Nocny przejazd do Arequipy.
dzień 8 - 9.09 - wtorek
Zwiedzanie Arequipy, tzw. "Białego Miasta", które leży na wysokości ponad 2350 m n.p.m. w wulkanicznych Kordylierach, m.in. klasztor św. Katarzyny, katedra, kościół św. Franciszka, Casa del Moral.
Nocleg w hotelu Baviera.
dzień 9 - 10.09 - środa
Wycieczka do najgłębszego na świecie kanionu Colca osiągającego głębokość 3400 m i ciągnącego się na długości ok. 100 km. Przejazd przez rezerwat wigonii i lam na przełęcz na wysokości 4800 m. Kąpiel w wulkanicznych gorących źródłach i nocleg w miasteczku Chivay w hotelu Colca River.
dzień 10 - 11.09 - czwartek
Rano przejazd na punkt widokowy Cruz del Condor. Obserwacja kondorów. Dookoła rozciągają się ośnieżone szczyty Andów wznoszące się na wysokość ponad 6000 metrów. Powrót do Arequipy.
Przejazd do Puno - miasta nad brzegiem jeziora Titicaca leżącego na wysokości 3812 m n.p.m., będącego największym jeziorem Ameryki Południowej i najwyżej położonym jeziorem na świecie. Nocleg.
dzień 11 - 12.09 - piątek
Wycieczka po jeziorze Titicaca, najpierw na trzcinowe wyspy Uros, zamieszkałe przez indiańskie plemię Aymara, przejażdżka trzcinową łódką, następnie rejs na wyspę Taquile.
Nocleg w Puno w hotelu Los Uros.
dzień 12 - 13.09 - sobota
Przejazd malowniczą trasą przez Copacabana do La Paz. Po drodze przeprawa łodzią przez jezioro Titicaca - cieśnina Tiquina, wspaniałe widoki na ośnieżone szczyty Kordyliera Real, szczyty o wysokości około 6000 a my jesteśmy na wysokości 4000 m npm.
Widok La Paz z góry. Spacer ulicami La Paz.
Nocleg w hotelu Maya na Calle Sagarnaga.
dzień 13 - 14.09 - niedziela
Wycieczka do Księżycowej Doliny, gdzie znajdują się utworzone przez naturę liczne wąwozy.
Zwiedzanie La Paz, stolicy Boliwii, najwyżej położonej stolicy świata (ok. 4000 m n.p.m.), usadowionej malowniczo na dnie szerokiego wąwozu.
Nocleg w hotelu Maya.
dzień 14 - 15.09 - poniedziałek
Niestety z powodu strajków rolników w El Alto nie wyjedziemy z La Paz. Ustawione są barykady, rolnicy rzucają kamieniami w przejeżdżające samochody. Cału dzień spacerujemy po uliczkach miasta. Nie zobaczymy Tihuanaco. Ruszamy o 18:00, ale nie udaje się przejechać. Noc spędzamy w samochodzie na wysokości 4000m npm. Mróz.
dzień 15 - 16.09 - wtorek
Rano przekraczamy granicę z Peru, przesuwamy zegarki o 1 godzinę do tyłu. Przejazd do Cuzco leżącego na ok.3400 m n.p.m.
Nocleg w hotelu Sambleno.
dzień 16 - 17.09 - środa
Zwiedzanie Cuzco, starożytnej stolicy imperium Inków, gdzie znajdują się wspaniałe ruiny zabytkowych budowli. Zwiedzamy Muzeum Archidiecezjalne, Klasztor św. Katarzyny, świątynię Słońca Coricancha, Katedrę, kolonialne kościoły i okoliczne ruiny inkaskie (Sacsayhuaman, Qenko, Puca Pucara, Tambo Machay i Pisac).
Nocleg w hotelu Sambleno.
dzień 17 - 18.09 - czwartek
O świcie przejazd pociągiem do Machu Picchu, tajemniczego miasta Inków, ukrytego wysoko w górach i otoczonego skalnymi urwiskami i szczytami.
Nocleg w hotelu Sambleno.
dzień 18 - 19.09 - piątek
Dalsze zwiedzanie Cuzco. Przejazd na lotnisko. Wylot do Limy. Zwiedzanie Barranco - dzielnicy Limy, położonej nad oceanem, dzielnicy artystów.
Nocleg hotelu Espana.
dzień 19 - 20.09 - sobota
Przelot do Tumbes, miasta leżącego na granicy z Ekwadorem. Przekroczenie granicy z Ekwadorem i przejazd do Cuenca. Na miejscu jesteśmy o 19:00. Zwiedzanie miasta.
Nocny przejazd do Quito.
dzień 20 - 21.09 - niedziela
Zakwaterowanie w hotelu Marsella. Zwiedzanie Quito - stolicy Ekwadoru, miasta znajdującego się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, m.in. kościoły z okresu kolonialnego.
Przejazd na równik.
Nocleg w hotelu Marsella.
dzień 21 - 22.09 - poniedziałek
Przejazd do Bańos. Kąpiel w gorących źródłach pod kaskadą. W nocy obserwacja czynnego wulkanu Tangurahua (niestety nic nie było widać).
Nocleg w hotelu Kattyfer z widokiem na kaskadę.
dzień 22 - 23.09 - wtorek
Przejazd przez Puyo w głąb dżungli. Po drodze zatrzymujemy się na punktach widokowych. Przejazd oryginalną kolejką linową na drugi brzeg rzeki. Wycieczka z miejscowym przewodnikiem w głąb amazońskiej dżungli połączona z kąpielą pod kaskadą. Spływ w canoe po rzece do turystycznej wioski indiańskiej. Nocne spacer po dżungli i oglądanie kajmanów.
Nocleg w dżungli.
dzień 23 - 24.09 - środa
Rano obserwacja licznej flory i fauny. Kąpiel w rzece Puyo. Powrót do Bańos. Obserwacja dymiącego wulkanu Tanguarghua.
Nocny przejazd w kierunku granicy ekwadorsko-peruwiańskiej.
dzień 24 - 25.09 - czwartek
Przejazd do Trujillo w Peru.
Nocleg w wiosce Huanchaco w hotelu Naylamp.
dzień 25 - 26.09 - piątek
Pobyt w wiosce rybackiej Huanchaco, w której rybacy łowią na słynnych trzcinowych łódkach zwanych Caballitos oraz zwiedzanie ruin największego na świecie miasta z piasku Chan Chan oraz piramid Huaca Esmeralda i Arco Iris.
Kolacja w Huanchaco na tarasie z widokiem na ocean. Nocleg w hotelu Naylamp.
dzień 26 - 27.09 - sobota
Przejazd do Limy. Ostatni spacer po mieście.
Nocleg hotelu Espana.
dzień 27 - 28.09 - niedziela
Wylot z Limy (07:45) do Santiago de Chile. Wylot z Santiago de Chile (12:10) do Madrytu.
dzień 28 - 29.09 - poniedziałek
Przylot do Madrytu (06:55). Wylot z Madrytu do Berlina (12:20). Powrót busem do Krakowa. Po północy jesteśmy na miejscu.

Informacje o obiektach przygotowane na podstawie:
"Pascal - praktyczny przewodnik. Ameryka Południowa, część 1"


Powrót