Kresy Wschodnie 2002LWÓW
Miasto na zachodzie Ukrainy; ośrodek przemysłowy, duże centrum naukowo-kulturalne. Miasto zostało założone w 1256 r. przez księcia Daniela Halickiego, który podarował miasto swemu synowi o imieniu Lew, od którego Lwów wziął swą nazwę. Jedno z najważniejszych miast w historii Polski. Lwów był od początku swej historii miastem wielonarodowościowym (żyli tu m.in. Rusini, Polacy, Żydzi, Ormianie i Niemcy) W 1349 r. Lwów, wraz z Rusią Halicką, włączony został do Polski. Wykorzystując swoje położenie, miasto rozwijało się pomyślnie jako ośrodek handlu, stając się jednym z większych i zamożniejszych ośrodków miejskich Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze w 1772 r. Lwów został przyłączony do Austrii, stając się stolicą Galicji. W XIX w. miasto wyrosło na główny ośrodek kultury polskiej.
W okresie II Rzeczypospolitej Lwów był, po Warszawie i Łodzi, największym miastem Polski (318 tys. mieszk. w 1939 r.) i szczycił się najwyższym odsetkiem ludności mającej wyższe wykształcenie. W 1939 r. miasto (wraz z zachodnią Ukrainą) zostało włączone do ZSRR. W czasie okupacji hitlerowskiej miała miejsce akcja masowej eksterminacji polskiej inteligencji. U schyłku epoki radzieckiej Lwów stał się centrum nacjonalistycznych ruchów ukraińskich.

W mieście zachowało się wiele cennych zabytków, choć ich stan pozostawia wiele do życzenia. Nad miastem górują ruiny zamku Kazimierza Wielkiego wybudowanego w połowie XIV w. Lwów jest miastem trzech katedr. Gotycko-barokowa katedra katolicka (z cennym wyposażeniem i bogato zdobioną późnorenesansową kaplicą Boimów) pochodzi z XV w., katedra ormiańska wzniesiona została około 1340 r., unicka katedra św. Jura pochodzi z XVII w. Cennymi zabytkami architektury sakralnej są także: późnorenesansowy kościół Bernardynów (obecnie greckokatolicki kościół św. Andrzeja), barokowe świątynie Jezuitów i Dominikanów, bizantyjska cerkiew wołoska z XVI-XVII w. Na Starym Rynku znajduje się szereg kamienic z XV-XVIII w. (w tym Kamienica Królewska). Do piękniejszych budowli miasta należy ozdobiony trzema złotymi figurami aniołów neoklasycystyczny Teatr Opery i Baletu z przełomu XIX i XX w. Cmentarz Łyczakowski jest jedną z piękniejszych nekropolii środkowej Europy i miejscem spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Na Łyczakowie znajduje się też Cmentarz Orląt Lwowskich - polskich obrońców miasta z 1919 r. Arsenał eksponuje bogatą kolekcję broni z różnych epok. Muzeum Farmacji (w Rynku) znajduje się w budynku najstarszej lwowskiej apteki.


Powrót