powrót na początek   Białoruś 2004BUDSŁAW
   zdjęcia   Kościół katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP.    Budsław. Pobernardyński kościół katolicki.   Pobernardyński, zbudowany w l. 1767-83 prawdopodobnie wg projektu arch. Józefa Fontany w stylu późnego baroku, nieprzerwanie czynny. Początkowo był tu kościół drewniany, w XVII w. wybudowano niewielki kościół murowany zastąpiony w XVIII w. przez obecną wspaniałą świątynię. Wraz z nią wzniesiono budynki klasztorne, w których mieściła się m.in. szkoła.
Trójnawowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, zachwyca przede wszystkim potężną, silnie rozczłonkowaną fasadą o szerokości ponad 50 m z dwiema trójkondygnacyjnymi wieżami zwieńczonymi hełmami. We wnętrzu zachowały się oryginalne sklepienia (w nawie głównej - kolebkowe, w bocznych - krzyżowe) oraz unikalne późnobarokowe malowidła ścienne z ok. 1780 r. (zespół 9 iluzjonistycznych ołtarzy, postacie 12 apostołów, 14 stacji Drogi Krzyżowej i seria obrazów ilustrujących cuda, jakie miały miejsce w Budsławiu za sprawą cudownego obrazu MB), piękny barokowy ołtarz z czarnego drewna z 20 złoconymi rzeźbami z poł. XVII w. w kaplicy św. Barbary oraz drewniany klasycystyczny ołtarz główny z l. 1784-90 z cudownym obrazem Matki Boskiej z k. XVI w.
Obraz został przywieziony z Rzymu w 1598 r. przez wojewodę mińskiego Jana Paca (gdzie, wg tradycji, został mu ofiarowany przez samego papieża Klemensa VIII). Wg legendy w 2 poł. XVIII w. obraz trzykrotnie sam wychodził przed drzwi kościoła, a więc - jak to zinterpretowano - domagał się nowej, większej świątyni, co przyczyniło się do wzniesienia obecnego kościoła.    Matka Boska Budsławska

Powrót