powrót na początek   Białoruś 2004KREWO
   zdjęcia   Ruiny zamku książąt litewskich. Zbudowanego w XIV w. przez Olgierda, w miejscu starszego drewnianego zamku. Po Olgierdzie księstwo krewskie odziedziczył jego syn - Jagiełło.
W 1382 r. w jednej z komnat zamkowych zginął więziony tu przez Jagiełłę jego stryj.
W dniu 14 sierpnia 1385 r. na zamku przedstawiciele Litwy i Polski zawarli słynną unię krewską, w myśl której wielki książę Jagiełło miał otrzymać tron polski i rękę królowej Jadwigi, a oba państwa miały zostać połączone ścisłymi więzami.
W k. XVIII w. zamek stracił militarne znaczenie, a jego budowle stopniowo niszczały i były rozbierane. Stan taki trwał przez cały wiek XIX. Poważnym zniszczeniom zamek uległ podczas I wojny światowej, kiedy to przez Krewo przez 3 lata przechodziła linia frontu. Ruiny poddano konserwacji w 1929 r. Ocalały zrujnowane mury obwodowe zamku, wzniesione w dolnej części z kamienia, a w górnej części z cegły, otaczające ogromny dziedziniec. Mury mają w różnych miejscach od kilku do kilkunastu metrów wysokości, oraz grubość do 3 m. Zachowały się także dwie czworoboczne baszty, z których wyższa zwana jest wieżą Kiejstuta, oraz na wpół zasypane podziemia.

Powrót