powrót na początek         Nordkapp     DANIA      HELSINGOR
  zdjęcia  HELSINGOR. Jest cichym i przyjemnym miasteczkiem w północno-wschodniej części Danii (57 tys. mieszkańców), położonym nad 4 kilometrowym pasem wody, łączącym Morze Północne z Bałtykiem, w najwęższym miejscu cieśniny Sund, naprzeciwko szwedzkiego Hälsingborgu. Miejscowość znana była jako osada handlowa od końca XII w. W 1426 r. Helsingor otrzymał prawa miejskie. Większość transportu płynącego przez Helsingor stanowią przemierzające cieśninę promy do Helsinborga.

Charakterystycznym elementem miasta jest Kronberg Slot, wzniesiony w latach 1574-1585 w stylu renesansu niderlandzkiego, położony na piaszczystym kawałku lądu, który półkolistym pasmem wsuwa się w stronę morza. Sława zamku w znacznej mierze wynika z uwiecznienia go w literaturze jako zamku Elsynor, po którego murach spacerował szekspirowski Hamlet (zamek u Szekspira miał być o 600 lat starszy). Budowę obecnego zamku rozpoczął w XVI wieku Fryderyk II, na miejscu fortecy wzniesionej przez Eryka Pomorskiego. Zamek pełnił rolę strażnicy pobierającej opłaty od przepływających statków kupieckich. Najsłynniejsza sala rycerska zamku ma 63 m długości. Kolejny zamek - królewski Marienlyst został zbudowany także w XVI w.

W mieście podziwiać można uliczki z dobrze zachowaną XVI i XVII-wieczną zabudową, gotycki klasztor Karmelitów z 1430 r. i kościół św. Olafa pochodzący z XV w.


Powrót